MM S5 T4

Predict ;I predict that i will have to find the cost of something.

Read:

Which deal is cheaper per gram?

$5 – 500g

$3 – 250g

Clarify: I had no words or phrases to clarify.

BIG Question: Which deal is cheaper?

Tool: Break the problem into manageable parts

Solve: To solve this question I simply noticed that the first option gives you twice the amount as the second. But the second costs more then half the price of the first option. This means the first option is cheaper per gram.

Summary: i found this question a tiny bit hard and i used the my toolbox strategie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *